Šest let tvorby poslední dekády fotografa Jana Pudila pod značkou Zaom Eighty.
Nekompromisní spojení portrétu a dlouhočasu. Co si můžeme představit? Je to zmražená sekunda mezidobí, nebo romantický povzdech ženské postavy němého filmu? Zdánlivý klid kompozice je bezostyšně narušen drobnými detaily. Melancholie zátiší s knihami, které už nikdo nečte naléhavě promlouvá k poslednímu zbytku marnosti v nás. Proč číst? Voní knihy? Skok v čase do snových výjevů z řeckých přístavů. Molo na subtilních pilotech hostí stůl pro dva, tichá hladina zrcadlí nevyřčené. Kde jsme? Mlčící místo kde je prostřeno, zeje prázdnotou. Autor akcentuje ticho k nesnesitelnosti. Černobílé figury. Dalo by se říci, že sledujeme autorovo dilema, které se proplétá jako červená niť celou jeho tvorbou; jestli pohlížet na figurální motiv prismatem jeho oblíbeného nekonfliktního mezičasu nebo si přiznat excelentní zachycení postavy ve všech aspektech s osobní zainteresovaností na záběrech, které autor uvádí jakoby mimoděk, bez výrazné konotace. Rádi mu to uvěříme.
Dalším výrazným autorským počinem této dekády jsou obsahově rozsáhlé scény dopadu lidské činnosti ve výstavbě na krajinotvorbu. Počínaje zádumčivými scenériemi z rakouských Alp, které připomínají bájnou Středozemi, konče snivým výjevem ze španělské Andalusie, kde vidíme maják mezi nahromaděnými věšteckými kůstkami dávné vědmy ze Zugarramurdi. Pestrou tvorbu, ne to není ten správný výraz, rozmanitost tvorby je lepší; ilustruje soubor snímků s grafickým akcentem. Odstíny šedi a výrazný symbolismus v podobě dotýkaní světla a stínu v objektivní mřížce dosahující ženského klínu s pokornou mlčenlivostí nebo zásvit extravilánu posledního dne lidstva na zemi, zhmotněné tichým plavidlem jezera. Další snímek odkazuje na Da Vinciho kódy; jedno jestli spirála schodiště, nebo pocta dílu Hefaistově. Zde se autor nadechuje, rozvažuje zaměření tvorby, dává k posouzení divákovi, aby poté zvednul standardu jedinečnou – portrétní fotografii.
Převážně monochromatickou tvorbu uvádí obraz nymfy v meditativním rozpoložení, květinovým věncem, s astrálním backgroundem. Zavřené oči se vnitřním pohledem propalují do duše každého z nás, autor tak participuje na otázce bytí-nebytí. Snové portréty s několikanásobnou expozicí tento status adekvátně doplňují.
Vystavuje: ZAOM EIGHTY (Jan Pudil)
Instagram: ZAOM EIGHTY
Flickr: ZAOM EIGHTY
Místo konání: Místní knihovna v Praze Řepích.
Vstup zdarma.
Výstava je k vidění v prostorách řepské knihovny od května do srpna 2021. Otevírací doba výstavy dle otevírací knihovny:
PONDĚLÍ/STŘEDA 9:00 - 13:00
ÚTERÝ/ČTVRTEK 13:00 - 19:00
PÁTEK/SOBOTA/NEDĚLE zavřeno
Kulturní centrum Průhon, příspěvková organizace
Socháňova 1220/27
163 00 Praha 6 - Řepy
vstup zdarma