Tvorba Strategického plánu rozvoje MČ Praha 17 pokročila do fáze dokončení analytické části a vyhodnocení provedených šetření.
Analýza území
Analýza území městské části zahrnuje podrobnou analýzu území městské části z hlediska:
- obyvatelstva, věkové a vzdělanostní skladby a vývoje obyvatelstva
- místní ekonomiky a trhu práce
- vybavenosti území infrastrukturou a službami
- dopravní situace
- životního prostředí.
V analytické části je kromě textu uvedena řada tabulek a grafů nabízejících množství současných dat, ale i datových řad vývoje v posledních letech a rovněž srovnání situace Prahy 17 a vybraných jiných městských částí v Praze.
Vedle toho obsahuje analytická část vyhodnocení realizovaných šetření prostřednictvím řízených rozhovorů se zástupci 16 vybraných místních organizací (školy a další příspěvkové organizace městské části, spolky, firmy atd.) a prostřednictvím dotazníkového průzkumu mezi obyvateli.
Dotazníkové šetření mezi obyvateli naší městské části proběhlo v březnu a dubnu tohoto roku. Tazatelé vyrazili do náhodně vybraných domácností a ptali se, co se jim na životě v Řepích líbí a co nelíbí. Celkem bylo dotázáno 306 domácností a vzhledem k charakteru šetření lze výsledky považovat za reprezentativní pro celou MČ.
Na sedmnáctce se žije dobře
S životem v městské části Praha 17 je podle šetření naprostá většina obyvatel (96 %) spokojena. Spíše nespokojena jsou 3 % obyvatel a velmi nespokojeno je pouze 0,3 % obyvatel. „Takovou spokojenost obyvatel jsme v našich průzkumech zatím neviděli. V porovnání s jinými městskými částmi v Praze, kde jsme stejný průzkum realizovali, jsou občané Řep suverénně nejspokojenější“, komentuje Tomáš Soukup, realizátor průzkumu.
Graf 1: Celková spokojenost obyvatel MČ Praha 17
Zdroj: Reprezentativní průzkum mezi obyvateli (2017), n=306
Výhodná poloha a veřejná doprava plus, parkování a čistota mínus
Vedle celkové spokojenosti s životem v Řepích dotazník zjišťoval míru spokojenosti s 20 aspekty života v městské části Praha 17. Ty pokrývají prakticky všechny důležité tematické oblasti veřejného života. V dotazníku měli respondenti u každého z aspektů vyjádřit svou míru spokojenosti na škále 0-10, 0=nespokojen/a, 10=spokojen/a.
Graf 2: Spokojenost obyvatel s jednotlivými aspekty života v MČ Praha 17*
Zdroj: Reprezentativní průzkum mezi obyvateli (2017), n=306, * průměr na škále 0 – 10, 0 = zcela nespokojen, 10 = zcela spokojen
Nadprůměrně jsou lidé spokojení s veřejnou dopravou, školami, nabídkou obchodů a služeb či s dostupností lékařů. Samozřejmě i v těchto bodech by bylo co zlepšovat (např. zavést metro do Řep, zřídit gymnázium či snížit fronty na poště), nicméně se jednalo o ojedinělé poznámky.
Naopak, obyvatelé jsou velmi nespokojení s parkováním a čistotou veřejných prostranství. „U parkování je z odpovědí patrné, že situace se zhoršila po zavedení modrých zón v okolních MČ, a tak přespolní využívají k zaparkování Řepy. V rámci čistoty veřejných prostranství si pak občané nejvíce stěžují na pejskaře, kteří po svých mazlíčcích neuklízejí“. Konečně nespokojenost s nabídkou práce je specifický případ. „Obyvatelé připouštějí, že nabídka práce přímo v Řepích chybí, ale z ostatních otázek vyplývá, že jim osobně to nevadí, protože v Praze jako celku je pracovních příležitostí dostatek“.
Shrnutí hlavních závěrů jednotlivých dílčích analýz budou obsahem 1. analytické části strategického plánu.
Originální