MČ Praha 17 se podílela na proměně dětského oddělení FNM

DSC_0196

Nadační fond Zdeňky Žádníkové již čtvrtým rokem postupně mění vizuální podobu dětské polikliniky FN Motol. Po „kosmické“ kartotéce či „cibetkové“ kavárně nebo originálním, speciálně pro motolskou nemocnici vytvořeném orientačním systému, se výtvarné proměny v režii malíře Libora Škrlíka dočkalo lůžkové oddělení dětské neurochirurgie.

 

Hlavním investorem celého projektu byla společnost ELEKTROTRANS, a.s., která každoročně věnuje na charitativní účely částku 100.000 Kč. Jsme rádi, že náš nadační fond získal její důvěru již po druhé. Dlouhodobě spolupracujeme s českou aromaterapeutickou společností Nobilis Tilia, z jejichž finančních příspěvků jsme honorovali tisk všech samolepek na pokoje pacientů. Nově se našim sponzorem stala také Městská část Praha 17 - Řepy, která věnovala ve prospěch dětské neurochirurgie výtěžek z charitativní akce v rámci svého společenského večera, uskutečněného 28. 3. 2014. Výtěžek činil 30 000 Kč. Starostka Městské části Praha 17, Mgr. Jitka Synková, vyjádřila naději v opakování této akce a další spolupráci s Nadačním fondem.

Celý projekt výtvarníka Libora  Škrlíka započal seznámením se s nejčastějším věkovým složením pacientů, průměrnou  dobou hospitalizace a celým režimem oddělení. Na tomto základě byla ve velice příjemné spolupráci s personálem dětské neurochirurgie vytvořena výtvarná  koncepce, ve které by si pokud možno každá věková skupina našla téma, které ji může zaujmout. Složitost malby určil prostor – v herně, kde se tráví nejvíce času, jsou motivy členitější, na chodbě více dominují barvy, jak popisuje výtvarník  Libor Škrlík: „ Celý prostor oddělení propojuje motiv barev v podobě barevných tubiček do všech světových stran. Barvy se čerpají na motivu duhy, ze které se napouští do tubiček a ty pak oddělení rozváží postavička typická pro tu či onu světovou stranu  - jih je laděn do žluta s beduíny na pozadí s pyramidami. Sever je modrý, řádí na něm lachtani a eskymáci, západ jsme zvolili zelený a východ je ve znamení barvy oranžové s bojovníky sumo a japonskými motivy.“ Na oddělení uvidíte kombinaci nástěnných maleb, samolepek a malovaných desek s trojrozměrnými prvky – např. kola či ledové kry apod., které jsou kromě vizuálního zároveň i zajímavým hmatovým prvkem obzvláště pro nejmenší pacienty.

 Práce probíhala po etapách za velmi časté konzultace se zaměstnanci oddělení i rodičů dětí. Velký dík patří staniční sestře Ivaně Varvařovské. Sestřičky si pochvalují zejména malbu na stropě vyšetřovny / obr. 5A a 5B /, která malé pacienty na několik minut spolehlivě zaměstná a rozptýlí.

Více fotografií můžete nalézt ve Fotogalerii.

Vytvořeno: 6.11.2014