I přes rostoucí počet prováděných testů (nad 45 tisíc testů) neklesá podíl pozitivních záchytů v populaci. Při velkém množství nakažených osob v populaci dochází k nekontrolovanému šíření nemoci, Dochází totiž k šíření nemoci mezi velkým množstvím osob a zvyšuje se zátěž na zdravotní systém, což pozorujeme právě v těchto dnech.
Proto je v současné situaci opravdu nutné snížit hodnotu reprodukčního čísla pod 1. Jen tak začne klesat tlak na zdravotnický systém a snížíme riziko plošné nákazy mezi lidmi.
Opravdu velkým problémem je vysoký počet nakažených seniorů. Jen za září – říjen evidujeme 182 clusterů (myšleno plošné nákazy) v sociálních zařízeních. A bohužel více než 3 340 diagnostikovaných pacientů v seniorním věku.
V datech vidíme velký růst nákazy mezi seniory, nové počty za poslední dny dosahují běžně 2000 denně (65+) anebo 900 - 1000 (75+). Zejména kategorie 75+ může způsobit až skokové navyšování celkového počtu hospitalizací.
Jen za poslední tři dny bylo diagnostikováno 5 769 COVID+ ve věku 65+ a 2 634 COVID+ ve věku 75+.
Všechny tyto data a informace nás minulý týden vedli k zavedení plošných opatření, neboť dosud přijatá opatření nestačila zamezit šíření onemocnění.
Právě na základě vyhodnocení dat a informací jsme museli přistoupit k OMEZENÍ SOCIÁLNÍCH KONTAKTŮ, protože je to nejúčinnější opatření proti šíření nákazy COVID-19. K jejich zavedení jsme přistoupili proto, protože všechna ostatní protiepidemická opatření přijímána od srpna do půlky října nestačila snížit vysokou virovou nálož v obyvatelstvu.
Hlavním cílem těchto opatření je ochrana před kritickým přetížením zdravotního systému a zabránění přenosům od nakažených a infekčních osob, které nemají příznaky a nechovají se odpovědně.