3. Pojmenování (název) životní situace
4. Základní informace k životní situaci
K odnětí půdy ze ZPF pro nezemědělské účely je třeba souhlasu orgánu ochrany zemědělského půdního fondu, který je nezbytný k vydání rozhodnutí podle zvláštních předpisů (územní rozhodnutí, územní souhlas, stavební povolení, atd.).
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Vlastník nebo ten, v jehož zájmu má k odnětí dojít.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Žadatel předloží vyplněnou žádost s příslušnými doklady na věcně příslušný správní úřad.
7. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace
- osobně nebo v zastoupení
- podáním žádosti
8. Na které instituci životní situaci řešit
Městská část Praha 17
Úřad městské části
Žalanského 291/12b
163 00 Praha 6 – Řepy
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Žádost o souhlas s odnětím zemědělské půdy ze ZPF je třeba doložit podle § 9 odst. 6 zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně ZPF, v platném znění.
Povinné přílohy k žádosti:
- Údaje katastru nemovitostí o pozemcích, které jsou navrhovány k odnětí ze ZPF (výměry parcel, vlastnické vztahy k dotčeným pozemkům)
- Okótovaný půdorys stavby a zpevněných ploch s vyčíslením záboru ZPF v m2
- Vyjádření vlastníků zemědělské půdy, jejíž odnětí ze ZPF se navrhuje (není-li jím sám žadatel)
- V případě zastupování plnou moc (zmocněnec musí být zmocněn k zastupování v řízení vedeném ve věci odnětí pozemku z pozemků zemědělského půdního fondu a přebírání korespondence)
- Výpočet odvodů za odnětí půdy ze ZPF dle příloh zákona č. 334/1992 Sb. včetně uvedení vstupních údajů použitých pro výpočet a postupu výpočtu (nejde-li o odnětí, při kterém se odnětí nepředepisuje)
- Výsledky pedologického průzkumu (zpráva obsahuje zejména stručnou charakteristiku zájmového území, popis půdních poměrů, informace o provedené půdní sondě vč. fotodokumentace, atd.)
- Vyhodnocení a návrh alternativ dle § 7 odst. 1 a 2 zákona (nevyžaduje se zejména je-li záměr v souladu s platným územním plánem)
- Plán rekultivace, jedná-li se o odnětí dočasné a půda bude po ukončení účelu, pro který byla vyjmuta, vrácena zpět do ZPF (nevyžaduje se zejména jedná-li se o trvalé odnětí)
- Údaje o odvodnění a závlahách, o protierozních opatření
- Zákres hranic bonitovaných půdně ekologických jednotek s vyznačením tříd ochrany
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
O výši odvodu za odnětí ze zemědělského půdního fondu rozhodne orgán ochrany zemědělského půdního fondu podle přílohy k zákonu v návaznosti na pravomocné rozhodnutí vydané podle zvláštních předpisů (územní rozhodnutí, územní souhlas, stavební povolení, atd.). Odvody za trvalé odnětí půdy se platí jednorázově a jsou splatné do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o odvodu. Odvody za dočasné odnětí půdy se platí každoročně, jsou splatné nejpozději do konce každého kalendářního roku, v němž odnětí trvá.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Vydání souhlasu s odnětím nepodléhá správnímu řízení, lhůta není stanovena (obvykle do 30 dnů, ve složitých případech do 60 dnů). Tam, kde záměr nevyžaduje povolení podle jiného právního předpisu, je souhlas rozhodnutím a lhůta pro vydání je 30 dnů, ve složitých případech 60 dnů.